/Leki pomocne w dolegliwościach układu pokarmowego
Controloc

Leki pomocne w dolegliwościach układu pokarmowego

Nieprawidłowego funkcjonowanie układu pokarmowego, potrafi mocno dać się we znaki. Jednym z najbardziej uciążliwych dolegliwości jest zgaga, czyli nieprzyjemne pieczenie w przełyku. Pomocne mogą okazać się leki z apteki.

Czym właściwie jest zgaga i dlaczego taki lek jest w stanie ją zwalczyć? Zgaga, to bardzo popularna dolegliwość trawienna, wywoływana przez cofanie się treści żołądkowych do przełyku. Chyba każdy miał okazję poznać czym jest nieprzyjemne pieczenie w gardle.

Skąd się to bierze? Przyczyn zgagi jest wiele, między innymi:

  • Przejadanie się
  • Łapczywe połykanie pokarmu
  • Wrzody żołądka

Można spróbować łagodzić dolegliwości domowymi sposobami, jednak zazwyczaj są one nieskuteczne. Skuteczną bronią może okazać się Controloc, popularny lek stosowany przy występowaniu chorób układu trawiennego, albo Kreon Travix czy Dulcobis.

Dlaczego warto stosować lek na trawienie?

Skuteczność leków takich jak wspomniane wyżej, opiera się na jego substancji czynnej jaką jest pantoprazol. Substancja ta powstrzymuje wydzielanie drażniących kwasów żołądkowych Osiągnięcie znaczącej poprawy zdrowia jest możliwe już po 2 tygodniach leczenia. Pantoprazol zawarty w leku, zwiększa wydzielanie gastryny – hormonu odpowiedzialnego za prawidłowość błony śluzowej żołądka. Refluks, oraz zgaga to bardzo uciążliwe dolegliwości, które mają wpływ na ogólne samopoczucie. Cofanie się treści żołądkowych oraz pieczenie w przełyku to krępujące i nieprzyjemne dolegliwości obniżające jakość życia, dlatego warto podjąć leczenie, przy którym skuteczny okazuje się środek zawierający pantoprazol. Lek dostępny jest bez recepty, więc można podjąć terapię na własną rękę, jednak zalecane jest skonsultowanie się ze specjalistą.

 

Kto powinien sięgnąć po takie leki?

Zgaga to nie jedyny problem, który może zostać usunięty poprzez zażywanie leku tego typu.

Środek polecany jest również przy:

  • refluksie żołądka i przełyku
  • ryzyku wystąpienia wrzodów żołądka
  • leczeniu i zapobieganiu nawrotom zapalenia żołądka

Podczas leczenia, należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach w celu uniknięcia działań niepożądanych. Leku nie wolno stosować jeśli ma się uczulenie na którykolwiek z jego składników. Mimo, iż środek dostępny jest bez recepty to warto skonsultować jego stosowanie z lekarzem, dla stuprocentowego bezpieczeństwa. Jest to bardzo ważne, ponieważ dolegliwości żołądka mogą być wywołane chorobą nowotworową, warto więc poddać się badaniom i wykluczyć tą ewentualność przed rozpoczęciem terapii lekiem dojelitowym.