/Migrena – przyczyny, leczenie i profilaktyka

Migrena – przyczyny, leczenie i profilaktyka

Migrena jest chorobą, która dotyczy nawet kilkunastu procent społeczeństwa, z czego większość stanowią kobiety. Choć najczęściej leczy się tę chorobę z wykorzystaniem terapii polegająca na doraźnym leczeniu bólu, istnieje kilka metod pozwalających na skuteczną profilaktykę.

Zarówno przyczyny migreny, jak i sposoby profilaktyki oraz leczenia są bardzo indywidualne dla każdego chorego. Jest jednak kilka sposobów na uniknięcie ataku oraz na radzenie sobie z bólem, które można nazwać uniwersalnymi metodami.

Przyczyny migreny – zewnętrzne czy wewnętrzne?

Przyczyny migreny stanowią nadal jedną z zagadek, której nauki medyczne jeszcze nie rozwiązały. Powszechnie zwykło się uważać, że spowodowane są nieprawidłowościami w wydzielaniu neuroprzekaźników przez mózg. Jednym z tych neuroprzekaźników jest serotonina, która jest substancją odpowiedzialną za zapewnienie odpowiedniego napięcia naczyń krwionośnych w mózgu. Zaburzenia w jej wydzielaniu są przyczyną gwałtownych skurczy, które poprzedzają rozkurczenie naczyń krwionośnych, co jest odczuwane przez chorego jako ból głowy.

Choć przyczyny migreny są neurologiczne, to migrenowy ból głowy może być wywołany reakcją na składniki pokarmowe, zmęczenie, stres, odwodnienie i tym podobne czynniki.

Leczenie – farmakologia czy metody naturalne

W zależności od stopnia nasilenia bólu, migrena wymaga stosowania środków o różnorodnym sposobie działania. Niekiedy, szczególnie w przypadku gdy migrena objawy ma nasilone w niewielkim stopniu, wystarczają dostępne bez recepty niesterydowe leki przeciwzapalne (NLPZ).

Według wskazań neurologów skuteczne mogą być także inne leki bez recepty, zawierające na przykład kwas tolfenamowy. Warto pamiętać jednak, że nawet jeśli ataki migreny mogą być wyleczone przeciwbólowymi tabletkami dostępnymi w każdym sklepie, trzeba udać się po poradę do lekarza.

Dobrze jest też rozważyć zastosowanie naturalnych metod leczenia. Zdarza się, że skuteczne są napary ziołowe, naprzemienne ciepłe i chłodne okłady, automasaż głowy, picie herbatki z imbiru, mięty, kurkumy lub kory wierzby. Zadziałać może także chłodny albo ciepły prysznic i odpoczynek w zacienionym, cichym pomieszczeniu.

Profilaktyka najlepszym leczeniem

Chcesz wyleczyć migrenę? Jednym z najskuteczniejszych sposobów na poradzenie sobie z tą chorobą jest prowadzenie dzienniczka, w którym zapisuje się wszelkie czynniki związane z wystąpieniem ataku. Może być to zjedzenie jakiegoś pokarmu, który zawierał substancję wywołującą objawy. Może być to wizyta w centrum handlowym, kontakt z silnym zapachem (na przykład przebywanie w perfumerii), narażenie na ostre światło, przemęczenie organizmu, zbyt mała lub zbyt duża ilość snu, picie alkoholu lub odwodnienie.

W praktyce jednak każdy szczegół może mieć ogromne znaczenie – migrena uważana jest za wielką indywidualistkę wśród chorób, dlatego właśnie każdy chory przechodzi atak odrobinę inaczej i każdy reaguje w związku z tym odrobinę inne czynniki mogące go wywołać.