/Bruk klinkierowy

Bruk klinkierowy

Buk klinkierowy jest naturalnym wyrobem ceramicznym. Tworzy się on w procesie formowania i wypalania glin i piasków.

Bruk klinkierowy można wykorzystać do budowy tarasów, schodów, podjazdów, zatoczek, krawężników, ścieżek podwórkowych i ogrodowych alejek. Bruk klinkierowy można także wykorzystać także do budowy wszelkich struktur pionowych takich jak murki, kominy czy elewacje.

Bruk klinkierowy posiada szereg niesamowitych zalet. Klinkier jest materiałem wyjątkowo wytrzymałym i odpornym na uszkodzenia mechaniczne i upływ czasu. Jest mrozoodporny, a promienie słońca nie niszczą jego koloru. Kolory klinkieru to kolejny niezwykły atut tego przedziwnego materiału. Powstają one w toku produkcji z naturalnego barwnika jaki znajduje się w glinie, przez co cała kostka klinkierowa jest jednego koloru w przeciwieństwie co np. cegiełek betonowych, których tylko wierzchnia warstwa jest barwiona. Dlatego też klinkier w przeciwieństwie do innych materiałów nie ściera się nawet po setkach lat użytkowania.

Bruk klinkierowy nakłada się na podłoże ze zdjętą miękką warstwą nawierzchni gruntu macierzystego. Podłoże, na którym będzie układany bruk klinkierowy musi być mrozoodporny i mieć odpowiednią nośność, dlatego gdy wymaga tego struktura należy go odpowiednio zagęścić. Przed ułożeniem bruku należy rozprowadzić warstwę nośną, której grubość ma być taka jak grubość wcześniej usuniętej ziemi. Warstwa nośna wykonywana jest z mieszanki piasku i żwiru. Jeśli po sporządzanej nawierzchni nie będą jeździć ciężkie pojazdy nakłada się warstwy nośnej od 20 cm na podłożu piaszczystym do 40 na glinianym. Warstwę taką ubija się za pomocą wibratora powierzchniowego.

Aby poprawnie nałożyć bruk klinkierowy należy się do tego dobrze przygotować. Prace przygotowawcze to np. odwodnienie, ustalenie jego wysokości, spadku i jego kierunku. Ważne jest wybranie cegiełek brukowych, czy będzie to np. jodełka, bloki czy jeszcze inne rozwiązanie, a także rozmieszczenie krawędzi czyli wyznaczenie obramowania bocznego. Do wykonania nawierzchni brukowej potrzebne są materiały na podsypkę, spoinowe oraz specjalne narzędzia np. listwa brukarska, jej prowadnice, młot brukarski, wibrator powierzchniowy, maszyna do ciecia na mokro oraz szereg pomniejszych standardowych narzędzi takich jak np. poziomica, czy taśma miernicza.

Bruk klinkierowy jest inwestycją niezwykle ekonomiczną. Jest on praktycznie niezniszczalny, a po dziesiątkach lat użytkowania prezentuje się niemalże tak jak w dniu nałożenia.