/Wybór odpowiedniego sterownika do pieca C.O.

Wybór odpowiedniego sterownika do pieca C.O.

Dawno minęły czasy, kiedy to do ogrzewania naszych mieszkań i domów używano pieców, które to wymagały całodobowej obsługi i kontroli ze strony człowieka. Owszem, jeszcze i dzisiaj spotkamy takie piece w niektórych gospodarstwach domowych, jednakże wychodzą one zdecydowanie z użycia, a ich dalszą produkcją nikt już się nie zajmuje. Ma to oczywisty związek z ogólnie pojmowanymi działaniami proekologicznymi. Obecnie produkowane piece, niezależnie od rodzaju paliwa w nich stosowanego, są sterowane elektronicznie, a rola człowieka przy ich obsłudze została ograniczona do niezbędnego minimum.

Rodzaje pieców centralnego ogrzewania

Ogólny podział pieców do centralnego ogrzewania uwzględnia kotły na paliwa stałe, kotły gazowe, kotły olejowe i piece elektryczne. Oczywiście najprostsze w obsłudze są piece elektryczne; sterowanie ich pracą nie sprawia większych problemów. Podobnie jest z kotłami olejowymi i gazowymi. Natomiast jeśli chodzi o kotły na paliwa stałe, to problem jest bardziej skomplikowany. Nie mamy tu na myśli wyłącznie regulowania temperatury, ilości powietrza czy ciśnienia wody w kotle, ale także sprawę automatycznego załadunku paliwa do pieca, czy jego czyszczenia. Niemniej i tutaj wkracza nowoczesna technologia, a współczesne rozwiązania techniczne umożliwiają zautomatyzowanie pracy także pieców na paliwa stałe.

Wybór odpowiedniego sterownika

Stosowanie do budowy kotłów różnego rodzaju nowoczesnego oprzyrządowania w postaci podajników paliwa, miarkowników ciągu, detektorów tlenku węgla, laddomatów, naczyń wzbiorczych, manometrów, pomp, automatycznie czyszczonych rusztów, wentylatorów, zaworów mieszających i tak dalej sprawia, że całe sterowanie kotłem i jego obsługa mogą zostać w pełni zautomatyzowane – mówi nam przedstawiciel Zakładu Ślusarsko-Kotlarskiego „Kamen” z Pustkowa.

Jest to możliwe dzięki odpowiednim sterownikom, które zawiadują wszystkimi procesami związanymi z pracą pieca. Oczywiście rynek oferuje różne rodzaje takich sterowników, a wybór tego czy innego modelu uzależniony jest od modelu pieca, zastosowanego w nim oprzyrządowania i od tego jakimi procesami ma kierować nasz sterownik. Mamy więc sterowniki do kotłów zasypowych, do kotłów z automatycznym podajnikiem na ekogroszek w różnych wersjach, do kotłów gazowych, elektrycznych i olejowych; praktycznie do każdego rodzaju kotła. Sterowniki do pieców c.o. (w zależności od ich modelu) mogą być wyposażone w takie elementy jak wyświetlacz LCD, czujniki temperatury: c.o., cwu, zaworu i powrotu, wylotu spalin, podajnika (zabezpieczenie) oraz czujnik zewnętrzny, gałka impulsatora, zabezpieczenie temperaturowe (termik) i inne. Sterowniki te mogą realizować takie funkcje jak kierowanie pracą: wentylatora, pomp, podajnika, zaworów mieszających, rusztu paliwa i innych elementów pieca oraz mogą kontrolować oraz rejestrować wszystkie istotne parametry jego pracy. Przy ich pomocy można także dokonywać automatycznego rozpalania pieca na podstawie zadanej temperatury.