/Formalności niezbędne przy zakupie mieszkania
Samson-Dom

Formalności niezbędne przy zakupie mieszkania

Zakup mieszkania jest zwykle jedną z najważniejszych inwestycji w życiu. O jakich związanych z nim formalnościach należy pamiętać, by uniknąć później przykrych niespodzianek? Dla planujących kupno własnego M przygotowaliśmy listę spraw, o których nie wolno zapomnieć. Warto mieć ją w pamięci, kiedy już znajdziecie swoje wymarzone lokum i przystąpicie do finalizacji transakcji zakupu.

Mieszkanie z rynku pierwotnego

Klienci planujący zakup nowego mieszkania na kredyt powinni zacząć od sprawdzenia swojej zdolności kredytowej. Warto pamiętać, że dziś, aby dostać jakikolwiek kredyt hipoteczny, trzeba mieć 10-20% wkładu własnego na mieszkanie. Czasy, gdy banki finansowały w całości zakup nieruchomości, już minęły. Informacje o swojej zdolności kredytowej można uzyskać w banku lub u doradcy finansowego. Na zdolność kredytową wpływają takie czynniki jak wysokość zarobków (np. z ostatniego roku), liczba członków rodziny czy inne obciążenia kredytowe. Oferty kredytów hipotecznych poszczególnych banków mogą znacznie różnić się między sobą, warto w tej sytuacji skorzystać z pomocy doradcy, aby wybrać tę najlepszą dla siebie. Kolejnym krokiem jest wybór mieszkania i jego rezerwacja w formie umowy przedwstępnej lub rezerwacyjnej zawieranej z deweloperem. Jak podpowiada nasz ekspert z firmy Samson-Dom, kolejnym krokiem, już finalizującym zakup, jest umowa deweloperska ustanawiająca przeniesienie na nabywcę po zakończeniu realizacji inwestycji prawa odrębnej własności danego lokalu mieszkalnego. W zamian do dewelopera trafiają pieniądze własne lub z kredytu bankowego.

Mieszkanie z rynku pierwotnego

Inaczej wyglądają formalności związane z zakupem mieszkania na rynku wtórnym. Tu partnerem transakcji nie jest firma deweloperska, a osoba lub podmiot sprzedający mieszkanie. Dlatego należy dokładnie sprawdzić stan prawny nieruchomości, w tym jego księgę wieczystą. Znając numer nieruchomości, można to łatwo zrobić online na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości. Z informacji zawartych w księdze wieczystej można dowiedzieć się m.in. czy dane mieszkanie nie ma innych współwłaścicieli, czy nie ma obciążonej hipoteki oraz czy nie są na niego nałożone żadne ograniczenia z tytułu użytkowania i służebności. Jeśli mamy do czynienia z mieszkaniem objętym spółdzielczym prawem własnościowym, może ono nie mieć własnej księgi wieczystej. W takiej sytuacji należy wymagać od właściciela stosownego zaświadczenia ze spółdzielni, potwierdzającego prawo własność mieszkania. Należy również sprawdzić, kto jest obecnie w mieszkaniu zameldowany oraz czy wszystkie opłaty regulowane są na bieżąco przez właściciela. Nieodzowne jest też oczywiście sprawdzenie stanu technicznego mieszkania oraz w miarę dokładne oględziny budynku.

TAGS: