/Zdrowa żywność dla najmłodszych
Zdrowa żywność

Zdrowa żywność dla najmłodszych

Zjawisko otyłości jest powszechne wśród obywateli rozwiniętych społeczeństw. Mieszkańcy Stanów Zjednoczonych, Europy, a coraz częściej również Azji są otyli bądź dotknięci nadwagą. Niestety nie inaczej jest wśród dzieci. Radykalna zmiana stylu życia dotknęła również najmłodszych, w konsekwencji mają niewiele ruchu, za to dużo pokus – słodyczy, szybkich przekąsek, przetworzonej żywności i słodzonych napojów.

Jak uniknąć otyłości wśród najmłodszych? Jak komponować posiłki dla dzieci, by były pyszne i zdrowe? Czy obecna w sklepach zdrowa żywność jest odpowiednia dla najmłodszych? Przeczytaj.

Superfood w diecie dzieci

Spirulina, chia, olej kokosowy… Obecnie półki sklepów, zarówno tradycyjnych jak i ekologicznych i ze zdrową żywnością, uginają się od egzotycznych nowości. Doniesienia medialne niemal każdego dnia bombardują informacjami o tym ile wartościowych składników odżywczych zawierają poszczególne, modne aktualnie produkty. Pewnie patrząc na swoje dziecko i myśląc nad komponowaniem dla niego posiłków zastanawiasz się czy tzw. superfoods mogą być wartościowym składnikiem diety dzieci. Odpowiedź na to pytanie jest twierdząca, ale podobnie jak w diecie dorosłych należy zachować umiar.

Dobrym pomysłem jest wzbogacanie diety dziecka produktami z grupy superfood, opierając ją jednak na tradycyjnej zdrowej żywności. Zdrowa żywność dedykowana dzieciom, stworzona specjalnie w odpowiedzi na ich potrzeby żywieniowe jest świetnym pomysłem. Nie należy jednak przesadzać. Nawet ekologiczna, zdrowa żywność w formie półfabrykatów czy dań gotowych nie wpłynie najlepiej na ryzyko rozwoju otyłości i prawidłowe nawyki żywieniowe dzieci.

Produkty dedykowane dzieciom

Dobrym pomysłem na zastąpienie tradycyjnych słodyczy jest zdrowa żywność dla dzieci. Batoniki produkowane z owoców i nasion czy owocowe galaretki bez cukru, za to wzbogacone agarem mogą być zdrową i pyszną przekąską.

Oczywiście nie musisz wybierać gotowych propozycji. Zdrowy deser z nasion chia czy upieczone własnoręcznie ciasteczka z pełnoziarnistej mąki są równie pyszne, zdrowe, a przy okazji pomagają budować zdrowe nawyki. Dziecko-niejadek może uczestniczyć w przygotowaniu deserów, regularnych posiłków czy przekąsek. Dzięki wspólnemu przygotowywaniu posiłków będziecie świetnie się bawić, spędzicie miło czas, a jednocześnie zadbasz o dietę dziecka, które chętniej zjedzą posiłek, przy którym asystowały.

Dieta dziecka – jak ją skomponować?

Jeśli masz wątpliwości co do poprawności składu posiłków, które razem spożywacie skontaktuj się ze specjalistą. Zwłaszcza, jeśli Twoje dziecko cierpi na nietolerancję, choroby dietozależne, cukrzycę lub jest już otyłe. W takim przypadku tylko specjalista jest w stanie prawidłowo zbilansować posiłki i zadbać o formę najmłodszych. Jeśli dziecko jest zdrowe, a Ty chcesz zadbać o to, by dostarczyć mu składników niezbędnych do rozwoju kieruj się tymi zasadami:

• pijcie wodę – woda jest najlepszym wyborem, nie dostarcza cukrów jak soki i nie szkodzi na wyżynające się zęby najmłodszych dzieci.
• 5 porcji warzyw – warzywa powinny być składnikiem każdego posiłku.
• nie zapominaj o owocach – dzieci bardzo lubią owoce, są miękkie i słodkie, nie należy ich jednak spożywać więcej niż 2 porcje dziennie. W przypadku dzieci chorujących na choroby zależne od diety np. cukrzycę typu I kwestie owoców w diecie reguluje lekarz i dietetyk.
• orzechy, pestki, nasiona – są wspaniałym źródłem tłuszczów i kwasów tłuszczowych.
• chude mięso i ryby – są ważne w diecie dzieci, nie znaczy to jednak, że są niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka. Wiele dzieci żywionych wegańsko rozwija się prawidłowo i zdrowo. Wybierając mięso i ryby zadbaj o ich dobrą jakość.
Podstawą zdrowia jest ruch i nawodnienie organizmu. Dziecko będzie jadło chętniej jeśli posiłki będą zróżnicowane, kolorowe, a córka czy syn będzie uczestniczył w ich przygotowaniu.