/Jakie będą odpowiednie buty i rękawice spawalnicze?
Buty spawalnicze

Jakie będą odpowiednie buty i rękawice spawalnicze?

Przestrzeganie przepisów BHP jest niezwykle ważne, dlatego należy zadbać o odpowiednie buty i odzież oraz szereg dodatkowych akcesoriów typu kask i gogle ochronne. Kluczowe staje się to, aby dopasować artykuły BHP do rodzaju wykonywanej pracy, konkretnych warunków otoczenia. Przykładowo w spawalnictwie wykorzystuje się rozmaite buty dla hutników i rękawice o konkretnej klasie ochrony. Wszystko to ma na celu zabezpieczenie pracowników przed różnymi zagrożeniami.

Jakie wybrać rękawice spawalnicze?

Rękawice do spawania muszą chronić dłonie przed otarciami, opiłkami metali. Istotne jest także to, aby zapewniały precyzję ruchów, były właściwie dopasowane pod względem rozmiaru. Przy wyborze rękawic należy mieć na uwadze, z jakiego zostały wykonane materiału, istotna jest jego grubość. Świetnie sprawdzają się rękawice skórzane, pozwalające skórze swobodnie oddychać. Zaleca się sięgać po modele typu a, które zapewniają wysoki poziom ochrony.

Największe bezpieczeństwo gwarantują rękawice spawalnicze długie, wykonane ze skóry bydlęcej, sięgające aż do łokcia. Można liczyć na skuteczne zmniejszenie ryzyka otarcia naskórka i na wysoki komfort. Zawsze powinno się sprawdzić, czy artykuły BHP mają odpowiednie certyfikaty, które potwierdzają wysoką jakość wykonania i bezpieczeństwo użytkowania. Rękawice mają być odporne na wycieranie, niepodatne na podarcie. W artykuły BHP można wyposażyć się w sklepach budowlano-remontowych lub kupić online.

Jakie będą odpowiednie buty do spawania?

Buty spawalnicze są niezwykle istotnym elementem ochrony osobistej, powinien zapewniać je pracownikom każdy pracodawca. Rewelacyjnie sprawdza się obuwie o klasie ochrony S3 ze względu na obecność wkładki antyprzebiciowej, metalowych podnosków. Mile widziane także siateczki, które dobrze wchłaniają wilgoć, przeciwdziałają poceniu się stóp. Wyróżnia się wiele rodzajów butów spawalniczych, wśród których znajdują się półbuty z krótką cholewką, sandały robocze i trzewiki z cholewką za kostkę.

Bardzo ważne jest to, aby buty do spawania spełniały wymagane normy, były nieprzemakalne. Mają chronić przed iskrami, wysoką temperaturą, przebiciem, urazami mechanicznymi, wilgocią i poślizgnięciem się. Kolejną kwestią jest właściwie wyprofilowana podeszwa, co przekłada się na komfort użytkowania. Godne polecenia dla spawaczy są buty pozbawione sznurówek, mające dodatkowe ochraniacze. Oczywiście dobrej jakości obuwie to nie wszystko, niezbędne są także inne artykuły BHP, czyli maski ochronne z goglami, kombinezon roboczy lub ogrodniczki.