/Krótka historia stylu kolonialnego

Krótka historia stylu kolonialnego

Styl kolonialny stanowi mieszankę XIX-wiecznej mody europejskiej z wzornictwem i fantazją wytwórców pochodzących z kolonii, przede wszystkim z brytyjskich kolonii indyjskich. Łączy więc w sobie elegancję i funkcjonalność europejskich mebli i elementów aranżacyjnych, z orientalnymi zdobieniami oraz egzotycznym budulcem. W naszym artykule dowiesz się nieco więcej o historii stylu kolonialnego.

Owoc europejskiego kolonializmu

Styl kolonialny jako taki, jak sama nazwa wskazuje, narodził się w zamorskich koloniach europejskich. Kolonizatorzy który osiedlali zdobyte tereny, zazwyczaj zabierali ze sobą z Europy swój dobytek, często także meble oraz elementy dekoracyjne. Gdy te ulegały zniszczeniu (często już podczas transportu, ale zazwyczaj na skutek panującego w koloniach klimatu), trzeba było je wymieniać na nowe, wykonane z miejscowych gatunków drzew i przez miejscowych rzemieślników, którzy brali za wzór zniszczone meble europejskich kolonizatorów.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, specjalista ze Sklepu Internetowego Ramadan, który oferuje bardzo duży asortyment mebli kolonialnych z Indii: Bardzo ważny dla historii mebli kolonialnych jest fakt, że koloniści pochodzili z różnych krajów, więc przywożone przez nich meble mogły się nieco od siebie różnić. Najwięcej kolonii posiadało Imperium Brytyjskie, Francja, Niemcy i Portugalia i to meble przywożone właśnie z tych krajów były najczęściej traktowane jako wzór. Oczywiście wpływ na ostateczny kształt nowych mebli mieli również miejscowi wytwórcy, którzy bardzo chętnie dodawali do tworzonych mebli orientalne zdobienia.

Meble indyjskie jako wzór mebli kolonialnych

Od epoki kolonializmu minęło już wiele dziesięcioleci, a mimo to meble kolonialne cieszą się olbrzymią popularnością. Na całym świecie istnieje bardzo dużo firm i sklepów, które zajmują się sprowadzaniem oraz handlem przede wszystkim mebli kolonialnych z Indii. To właśnie meble, które narodziły się w brytyjskich koloniach w Indiach są dziś traktowane jako wzór i synonim mebli kolonialnych. Główną przyczyną takiego stanu rzeczy jest to, że kolonie brytyjskie w Indiach były jednymi z największych na świecie, dzięki czemu pozostało po nich bardzo wiele oryginalnych mebli i elementów dekoracyjnych. Na dodatek Brytyjczycy opuścili ten ogromny kraj dopiero po zakończeniu II Wojny Światowej, więc stosunkowo niedawno.

Meble kolonialne posiadają bardzo ciekawą historię, z którą z pewnością warto się zapoznać. My ze swojej strony zachęcamy z kolei do odwiedzenia sklepu oferującego oryginalne meble indyjskie i osobiste sprawdzenie, dlaczego meble te cieszą się na całym świecie tak dużą popularnością.