/Bezpieczne inhalacje dzięki Optichamber
Optichamber

Bezpieczne inhalacje dzięki Optichamber

Czasami terapia inhalacyjna może okazać się niezbędna; w niektórych przypadkach lekarz uznaje, że lepiej sprawdzą się leki wziewne, stosowane zarówno przy zwykłych przeziębieniach jak i przy cięższych, przewlekłych schorzeniach (takich jak np. mukowiscydoza). Do bezpiecznej inhalacji potrzebny jest oczywiście inhalator, chociaż znacznie wygodniejsze i bezpieczniejsze będzie używanie go w połączeniu z komorą inhalacyjną, taką jak chociażby Philips Optichamber.

Nebulizacja: podstawowe informacje

Nebulizacja to termin medyczny, który odnosi się do wziewnego przyjmowania leku. W tym celu konieczne jest posiadanie nebulizatora, czyli urządzenia, które rozrzedzi przepisany preparat do postaci aerozolu i umożliwi nam jego zastosowanie. Lek po podaniu wziewnym dostaje się niemal natychmiast do płuc i oskrzeli, co przyspiesza jego działanie; warto także pamiętać o tym, że w przypadku leku w aerozolu podawana jest mniejsza dawka preparatu niż w porównaniu do preparatów w innej postaci, co ogranicza potencjalne skutki uboczne.

Komora inhalacyjna: dlaczego warto ją dokupić?

Do nebulizacji wystarczy zwykły inhalator, jednak znacznie lepszym rozwiązaniem jest zakup specjalnej komory inhalacyjnej. Ułatwia ona podawanie leku, pacjent też może dzięki niej obserwować, czy zażył odpowiednią dawkę. Ważne jednak, by komora inhalacyjna była naprawdę dobrej jakości i o parametrach, która umożliwi podawanie leku także małym dzieciom. Np. komora inhalacyjna Philips Optichamber charakteryzuje się wyjątkowo niskim oporem wydechowym i wdechowym, co umożliwia korzystanie z komory także dzieciom (generującym niskie ciśnienie). Dodatkowo komora OptiChamber ma też dobrze widoczny zawór wydechowy, który ułatwia mierzenie liczby oddechów, a ponadto komora pozwala na niemal całkowite wykorzystanie leku, którego pozostałości są naprawdę niewielkie. Komora inhalacyjna jest stosunkowo niewielka, spokojnie zmieści się do torby podróżnej, co pozwala osobom przewlekle chorym kontynuować terapię w dowolnym miejscu.