/Na czym polega świecki pogrzeb?
Zakład Pogrzebowy

Na czym polega świecki pogrzeb?

Świecki pogrzeb nazywany jest potocznie pogrzebem bez księdza. W ostatnich latach coraz więcej osób się na niego decyduje. Być może za sprawą znanych osobistości, jak np. Robert Leszczyński, które wybrały taki rodzaj pochówku. W ostatnim czasie w prasie i w telewizji mówi się o nich coraz częściej.

Na świecki pogrzeb bardzo często decydują się osoby, które były ochrzczone, przystąpiły do pierwszej komunii świętej i bierzmowania, jednak w dorosłym życiu odwróciły się od kościoła. Są to najczęściej osoby określające siebie jako antyklerycy, agnostycy czy antyteiści.

Jak przebiega świecki pogrzeb?

Potocznie mówi się, że na świeckim pogrzebie jest świecki ksiądz. I jest w tym określeniu trochę prawdy, ponieważ osoba ta pełni rolę podobną do katolickiego księdza podczas pogrzebu. Bardziej profesjonalnie taką osobę nazywa się świeckim mistrzem ceremonii pogrzebowej.

W Polsce jeszcze niewielki odsetek wszystkich odprawianych pogrzebów to pogrzeby świeckie. Choć z roku na rok odprawianych w ten sposób ceremonii przybywa. Aktualnie 2 pogrzeby na 50 to ceremonie prowadzone przez świeckiego mistrza ceremonii pogrzebowej.

Na świeckich pogrzebach nie brakuje też religijnych akcentów, takich jak np. krzyż. Choć są i takie ceremonie, które zostały całkowicie pozbawione religijności. Bez względu na to, goście przybyli na pogrzeb nawet wtedy, gdy są zagorzałymi katolikami, nie reagują źle na taką formę pochówku. Mają tę świadomość, że o sposobie przeprowadzenia tej ostatniej drogi powinien i może zdecydować tylko sam zmarły. To jego wola jest tutaj najważniejsza.

Gdzie się zgłosić, jeśli nasz zmarły bliski chciał być pochowany w ten sposób?

Zakłady pogrzebowe, jak np. Zakład Pogrzebowo-Kamieniarski Gołębski z Gorzowa Wielkopolskiego, coraz częściej zajmują się organizacją takich pogrzebów. Powszechność dostępu do tego rodzaju pochówków jest bardzo ważna zwłaszcza dla bliskich osoby zmarłej, którzy często po dowiedzeniu się, jaka była jego wola, zaczynają się zastanawiać, jak mogą zorganizować tego rodzaju pożegnanie. Nie wiedzą, gdzie szukać pomocy i jak dokładnie będzie się to odbywać. Właśnie dlatego kompleksowa obsługa klientów przez zakład pogrzebowy jest tak bardzo ważna.

Przeprowadzając pogrzeb świecki, zwraca się taką samą uwagę na odpowiednią oprawę, nastrój, właściwe wspomnienie osoby zmarłej jak na pogrzebie religijnym.

TAGS: