/Co warto wiedzieć o kursach bhp?
usługi bhp

Co warto wiedzieć o kursach bhp?

Wydaje się, że każdy pracodawca powinien zdawać sobie sprawę z tego jak ważne są kursy bhp i kiedy trzeba je przeprowadzać.

Okazuje się jednak, że bywa z tym różnie. Dlatego też warto wyjaśnić kiedy i dlaczego trzeba przeprowadzać szkolenia oraz kto świadczy usługi bhp.

Nowy pracownik i kursy okresowe

Przyjęcie do zakładu nowego pracownika zawsze wiąże się z koniecznością załatwienia rozmaitych formalności. Wśród nich jest również konieczność zorganizowania dla niego kursu bhp. Niewątpliwie, jest to szczególnie ważne, jeśli chodzi o pracę w hali przemysłowej, gdzie wyjątkowo łatwo o wypadek. Ponadto, pracodawca nie może również zapominać o powtarzaniu co jakiś czas kursów bhp. Rzecz w tym, że co jakiś czas zmieniają się przepisy bhp. Ponadto, pracownicy z czasem po prostu zapominają o pewnych zasadach, których powinni zawsze przestrzegać.

Komu zlecić przeprowadzanie kursów?

Niektóre firmy decydują się na zatrudnienie specjalistów, którzy zajmują się wykonywaniem usług bhp tylko w tym jednym zakładzie. Niemniej jednak, wciąż popularniejszym rozwiązaniem zdaje się być zatrudnienia firm, które wykonują usługi bhp na zlecenie. Wydaje się, że zwykle jednak jest to bardziej opłacalne rozwiązanie.

Współpraca z firmą świadczącą usługi bhp polega na zlecaniu jej konkretnych czynności tylko wtedy, gdy są one niezbędne. Firma nie ponosi więc kosztów zatrudnienia pracownika, kiedy jego usługi akurat nie są potrzebne. Jeśli więc firma nie prowadzi stałej wymiany pracowników i nie zatrudnia ich zbyt wielu, zdecydowanie bardziej opłacalne pod względem finansowym jest korzystanie z usług firm przeprowadzających kursy bhp.

Jak wyglądają kursy bhp?

Oczywiście, przebieg kursów bhp częściowo jest uzależniony od specyfiki danej pracy. Niemniej jednak, układ kursów jest zwykle bardzo podobny. Wszystko zaczyna się do części teoretycznej, podczas której pracownik zaznajamia się z zasadami bhp. Niezbędne jest również zapoznanie go z regulaminem zakładu pracy. Czasami osobne regulaminy posiadają również poszczególne hale przemysłowe. Kiedy natomiast część teoretyczna zostanie zakończona, pracownik firmy świadczącej usługi bhp pokazuje jak przestrzegać zasad w praktyce, podczas wykonywania codziennych obowiązków.