/Czy warto zbierać złom?
skup metali kolorowych

Czy warto zbierać złom?

Wiele osób trudni się zbieraniem złomu. Taka osoba kojarzona jest zwykle – co jest obrazem bardzo krzywdzącym – z biedą, a nawet ostatnią deską ratunku do przetrwania. Okazuje się, że niekoniecznie musi tak być, a skup złomu i korzystanie z jego usług może być całkiem sporą „cegiełką” w walkę o stan środowiska naturalnego.

Skup złomu – kto najczęściej korzysta z jego usług?

Oprócz zwykłych ludzi, którzy pozbywają się nadmiaru metalowych, bezużytecznych śmieci, to głównie przedsiębiorstwa korzystają usług skupu metali kolorowych. Pomimo tego, że słowo „złom” kojarzy się najczęściej z utylizacją nienadających się do jazdy samochodów, to procent tego typu zakładów jest stosunkowo niewielki w całej grupie firm figurujących w rejestrach jako skup złomu.

Firmy korzystające z usług skupu metali kolorowych to bardzo często warsztaty samochodowe oddające zużyte, metalowe części, fabryki, zakłady wytwarzające produkty metalowe i wiele, wiele innych. Możliwości są tu nieograniczone, a przecież w prowadzeniu działalności gospodarczej nieraz każda złotówka się liczy. Kalkulacje są bardzo proste: zamiast płacić za wywóz ciężkich, metalowych śmieci, firma oddaje metalowe odpady do skupu złomu. W najgorszym wypadku taki proceder odbywa się bez kosztów wywozu złomu, a w większości przypadków czynność ta przynosi pewne zyski.

Ile można zarobić oddając metale kolorowe na skup złomu?

Ceny złomu podawane są zwykle w złotówkach za kilogram i zależą od koniunktury rynkowej. W chwili pisania tego artykułu przykładowo za kilogram złomu żelaznego płacono ok. 60 groszy (2,4 zł za stal nierdzewną!), za kg miedzi można było zyskać od 10 do 16 zł, a za taką samą ilość aluminium od 1 do 6,5 zł. Ceny miedzi są zwykle dość wysokie i dla porównania wynosiły od 7 do 20 zł za 1 kg. Ogólną zasada jest taka, że im rzadszy metal oddaje się do skupu złomu, tym więcej za jeden jego kilogram można dostać. Do rzadkich metali zaliczamy nikiel, wolfram, cynę.

Czy warto zbierać złom w gospodarstwie domowym?

Segregować odpady zawsze warto. Jeśli wiadomo, że uda się uzbierać większą ilość czystego metalu w postaci różnego rodzaju odpadów, to można odzyskać za to kilka groszy. Jeśli ktoś mieszka w bloku może w ten sposób uniknąć kar i mandatów za wyrzucanie do komunalnych odpadów metali. Skup złomu jest tu więc poradą jak najbardziej ekologiczną, ale też może wynagrodzić ciężkie porządki w garażu czy piwnicy. Przykładowo typowe wiadro wypełnione różnego rodzaju śrubami, podkładkami i nakrętkami, czyli tzw. „drobnicą” waży ok 20 – 30 kg. Pakując do bagażnika dodatkowo nieco większe odpady metalowe można odzyskać nawet 50 – 100 zł. To z pewnością rekompensuje koszty paliwowe, a już na pewno za wywóz ciężkich śmieci nie będzie trzeba dopłacać.

Podsumowanie

Jak widać skup metali kolorowych to bardziej rozwiązanie ekologiczne niż pomysł na stały dochód. Segregacja odpadów jest potrzebna wszystkim ludziom, a jeśli można ze zwykłych, metalowych śmieci odzyskać parę groszy, to dlaczego ktoś miałby je wyrzucać na śmietnik?

TAGS: