/Finanse osobiste Polaków

Finanse osobiste Polaków

Jeśli chodzi o finanse osobiste Polaków i sposoby zarządzania nimi, to raczej zwykło się uważać, że w kontekście grup ludzi, którzy nie posiadają jeszcze rachunkowego, dominują osoby wiekowo najstarsze, które bardzo sceptycznie podchodzą do tego rodzaju rozwiązań oraz nie posiadają praktycznie żadnego zaufania do instytucji bankowych. Tymczasem, przeprowadzane w tej sferze badania statystyczne jasno pokazują, że w praktyce jest wręcz odwrotnie.

To nie osoby w sędziwym wieku najczęściej nie wyrażają zainteresowania posiadaniem własnego konta bankowego, lecz właśnie osoby młode. A dokładniej, te pomiędzy piętnastym a dwudziestym czwartym rokiem życia. W tym konkretnym segmencie wiekowym, brak konta w banku deklaruje aż prawie połowa wszystkich ankietowanych. Natomiast, jeżeli chodzi o wszystkich Polaków łącznie, to według badań, konta w banku nie posiada dwadzieścia dwa procent respondentów. Dlaczego Polacy nie decydują się na powierzenie swoich pieniędzy bankom? Jest wiele powodów. Największa grupa twierdzi, że zwyczajnie nie posiada takiej potrzeby. Część z kolei deklaruje, że preferuje operowanie gotówką, a reszta stwierdziła, że albo nie ma czego oszczędzać, albo posiada zbyt niskie bądź nieregularne dochody, w związku z czym dla nich posiadanie konta bankowego okazuje się niepraktyczne. Do tej grupy w większości przypadków należą właśnie wspomniane wcześniej osoby młode. W dużej mierze jest to także kwestia wieloletnich przyzwyczajeń, które bardzo trudno zmienić szczególnie, jeżeli nie odczuwa się do tego żadnej motywacji. Szczególnie osoby starsze boją się banków i nie ufają im. Przeraża ich perspektywa utraty oszczędności w wypadku załamań na rynku, splajtowania instytucji czy oszustw.

Dodatkowo, wszystkie operacje związane z prowadzeniem rachunku bankowego wydają się dla nich zbyt skomplikowane, co tylko potęguje ogólną niechęć. Badania pokazują jednakże, że z zakładaniem kont jest coraz lepiej, a nie coraz gorzej, więc to dobry znak. Prognozować można spokojnie, że z czasem problem braku kont bankowych zniknie niemalże całkowicie.

TAGS: