/Jak rozliczyć podatek w Norwegii za 2019r?
norwegia

Jak rozliczyć podatek w Norwegii za 2019r?

Termin

Warto pamiętać, żeby rozliczyć podatki do 30 kwietnia 2020 roku. Mowa tu oczywiście o zarobkach za 2019 rok. Na uwagę zasługuje fakt, że dla osób indywidualnych termin składania rozliczeń można przedłużyć nawet do końca maja. Urząd Skarbowy posiada o nas informacje i to na ich podstawie może obliczyć wstępnie wysokość podatku. Ważny jest fakt, że będąc obcokrajowcem możemy liczyć na uzyskanie statusu pendler w 2020 roku. Status pendler to ulga podatkowa w Norwegii, która należy do tych najbardziej korzystnych. Sprawdź jak rozliczyć podatek w Norwegii na stronie renomowanego biura rachunkowego podateknorwegia.pl.

Karta podatkowa

Pierwsze co musimy zrobić to pozyskać kartę podatkową właściwą dla okresu rozliczeniowego. Jest to podstawowa czynność, którą musimy wykonać jeżeli pracujemy w Norwegii. Bez tego rozliczenie podatku będzie niestety utrudnione. W takiej sytuacji pracodawca będzie zobowiązany odliczyć 50% podatku od przychodu, który uzyskaliśmy. Taki obowiązek nałoży na naszego pracodawcę Urząd Skarbowy. Dlatego bardzo ważne, żebyśmy dopilnowali formalności, ponieważ to leży w naszym interesie. Wstępne rozliczenie podatkowe jest udostępniane przez Urząd Skarbowy na platformie Altinn w okresie marca i kwietnia. Zazwyczaj jest to przełom marca i kwietnia. Urząd Skarbowy pozyskując informacje od pracodawcy, banków oraz NAV-u i innych podmiotów wypełnia dokument na tej platformie. My będąc podatnikami mamy obowiązek skontrolować ten dokument i sprawdzić czy informacje, które są tam podane są zgodne z prawdą. Jeżeli nie zgłosimy żadnych uwag oraz zastrzeżeń to dokument będzie uznany za ostateczny i będziemy mogli go otrzymać dzięki poczcie, która wyśle nam go na podany adres lub będzie to udostępnione na platformie Altinn. Rozliczenie podatku w Norwegii 2020 musi nastąpić do 30 kwietnia i nie można o tym zapomnieć, ponieważ w ten sposób nie dochowamy formalności i stracimy 50% podatku.

Korekta

Musimy się także liczyć z tym, że dokument wysłany przez Urząd Skarbowy nie będzie zgodny z prawdą. W takiej sytuacji będąc podatnikiem mamy obowiązek zgłosić uwagi do 30 kwietnia lub będąc osobą indywidualną do końca maja. Status pendler możemy uzyskać będąc zatrudnionym legalnie w Norwegii a do tego mając udokumentowane podróże do Polski. Jest to bardzo korzystna ulga podatkowa, którą możemy uzyskać jeśli posiadamy mieszkanie w Polsce. Nie musimy być jednak właścicielem, ponieważ wystarczy, że wynajmujemy i mamy na to odpowiednią dokumentację. Drugim sposobem jest posiadanie rodziny w Polsce i udokumentowanie przyjazdów do Polski. Rodzinę musimy odwiedzać przynajmniej trzy razy w roku kalendarzowym.

TAGS: